نهمین جشنواره بین المللی شعر یارو یادگار

تا شروع رویداد:

ثانیه
دقیقه
ساعت
روز

غلامحسین عمرانی: امام(ره) راهبر اصلی سنت نوآوری اسلامی است

فرهنگ اسلامی این آموزه را گویی در ضمیر انسانی ما نهادینه کرده است. اگر با این نگاه، به جریان‌های شعری بنگریم با نگاه هوشمندانه و از سر عقل درخواهیم یافت که شعر در فرهنگ اسلامی جایگاهی ویژه و والا دارد. بنابراین، شعر در واقع به عنوان بخشی از حکمت است و در نگاه حکمای قدیم، متمکن و متمرکز بوده است

غلامحسین عمرانی شاعر و پژوهشگر ادبیات کلاسیک در گفت‌وگو با  پایگاه اطلاع‌رسانی نهمین جشنواره شعر یار و یادگار عنوان کرد: حضرت امام خمینی(ره) خط مشی دهنده و راهبر اصلی سنت نوآوری که در عصر شعر نهضت اسلامی اتفاق افتاد و از بطن آن، شعر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و انتظار زاده شد، محسوب می‌شوند.

عمرانی گفت: فرهنگ اسلامی این آموزه را گویی در ضمیر انسانی ما نهادینه کرده است. اگر با این نگاه، به جریان‌های شعری بنگریم با نگاه هوشمندانه و از سر عقل درخواهیم یافت که شعر در فرهنگ اسلامی جایگاهی ویژه و والا دارد. بنابراین، شعر در واقع به عنوان بخشی از حکمت است و در نگاه حکمای قدیم، متمکن و متمرکز بوده است.

شاعر مجموعه شعر «خیابان غزل» عصر کنونی را مختص به انقلاب اسلامی و در ادامه جریان انقلاب اسلامی دانست و گفت: انقلاب اسلامی ایران، از معدود انقلاب‌های جهانی است که در ادبیات و هنر، تاثیر به سزایی گذاشت.

وی با بیان این که این نگاه از شاعران و حکمای بزرگی چون حکیم ابوالقاسم فردوسی و ناصرخسرو و دهلوی وجود داشته و تا عصر کنونی یعنی از نهضت روحانیت زمان سید جمال الدین اسدآبادی ادامه یافته و در دوره امام خمینی(ره) شکوفا شده، افزود: وجه بارز این شعر، انسانیت مبتنی بر اسلامیت است. این نگاه رویکرد صرفا انسانی نیست و بینش اومانیستی نداشته و انسان را به عنوان خود محور و خودبنیاد نمی‌نگرد. بلکه مبتنی بر ارزش‌های اسلامی است که خداوند متعال را محور قرار می‌دهد و به ارزش‌های انسانی توجه می‌کند.

عمرانی، با بیان این‌که شعر در فرهنگ ما مقوله‌ای انسانی با پشتوانه اسلامی است،  شاخصه شعر و نگاه امام خمینی(ره) را حول دو محور و مساله اصلی انقلاب و اسلام دانست و افزود: شاعران کلاسیک ما نظیر حافظ و صدها شاعر دیگر نیز این نگاه را داشته‌اند که تا عصر بنیان‌گذار انقلاب اسلامی ادامه دارد و در نگاه ایشان، که علاوه بر این‌ها سیاستگذار انقلاب اسلامی است، دیدگاه‌های اسلامی را خط مشی قرار می‌دهند، تماما نگاه ادبیات دیده می‌شود و حضرت امام (ره) به هیچ مساله ای ابدا جدای از ادبیات نگاه نمی‌کنند.

وی ادامه داد: حضرت امام خمینی (ره) پایه‌گذار ادبیات اسلامی، که ادبیات دفاع مقدس و ادبیات عصر غیبت و انتظار دنباله همان ادبیات محسوب می‌شود، است که در همین دهه‌ها ظهور و پیدایش می‌یابد و تاثیرگذاری شگرفی بر ادبیات ما و ادبیات دیگر کشورهای منطقه می‌گذارد.

این شاعر با بیان این‌که این نگاه، باعث نمی‌شود شعر انقلاب اسلامی در موضوع و مسایل، آزاد نباشد، تصریح کرد: از طرفی نیز نسل‌های مختلف، خود را مدیون خونی که در پای درخت تنومند انقلاب اسلامی ریخته شده، می‌دانند و همه ما مسئول هستیم که از آرمان‌ها و دستاوردهای امام(ره)، انقلاب و اسلام با قلم و زبان و روان و جانمان دفاع کنیم.

 

اندکی صبر نمایید...